Europejski Dzień Logopedy obchodzimy 6 marca we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Wszystkim logopedom życzymy wytrwałości i pasji do pracy z pacjentami przez cały rok!

Odbierz prezent

Artykuły

Logopeda – co sprawia, że ten zawód jest wyjątkowy?

Dlaczego jego praca jest wyjątkowa i daje poczucie radości?

Integracja sensoryczna a logopedia

Człowiek wyposażony jest w zmysły, dzięki którym otrzymuje informacje o tym, co dzieje się z jego ciałem i jakie bodźce docierają do niego z otoczenia. Zmysł równowagi, propriocepcja, dotyk, słuch, wzrok, węch, smak codziennie odbierają i przetwarzają ogromną ilość informacji z zewnątrz. Funkcjonowanie naszego ciała jest uwarunkowane między innymi prawidłowym odbiorem i prawidłową rejestracją bodźców przez zmysły, jak również współpracą międzyzmysłową, czyli integracją sensoryczną. Integracja sensoryczna jest bardzo istotna w kontekście prawidłowego rozwoju małego dziecka.

Kompleksowe spojrzenie na pacjenta w gabinecie logopedycznym

Kompleksowość jest jedną z zasad obowiązujących podczas diagnozy i terapii logopedycznej. Zasada kompleksowości zakłada przeprowadzenie procesu diagnostyczno-terapeutycznego w sposób oparty na wiedzy z zakresu pedagogiki, psychologii oraz dziedzin medycznych. Holistyczne podejście w logopedii wymaga również współpracy z innymi specjalistami, by jak najefektywniej oddziaływać na pacjenta.

Diagnoza logopedyczna

Diagnoza logopedyczna to zbiór zasad i metod badania, który ma na celu ocenę rozwoju oraz stanu mowy, jak też dookreślenie nieprawidłowości występujących w procesie komunikacji językowej (Iskra i Szuchnik 2005; Walencik-Topiłko 2021). Postępowanie diagnostyczne najczęściej składa się z rozpoznania zaburzenia, wskazania terapeutycznego oraz prognozowania. Model pełnej diagnozy w logopedii oprócz opisu defektów językowych i objawów im towarzyszących, wskazuje również związki przyczynowo-skutkowe.

Karty pracy w prezencie

Pobierz karty pracy pochodzące z programów multimedialnych LOGOPEDIA PRO. 

Dlaczego warto korzystać z kart w pracy logopedy?

  1. urozmaicają terapię,
  2. pozwalają ćwiczyć motorykę małą i stymulować wszechstronny rozwój dziecka,  
  3. stanowią doskonaly materiał do pracy rodziców z dzieckiem w domu. 

Praktycy o programach LOGOPEDIA PRO

Zasób obrazków pozwala na solidne zdiagnozowanie mowy dziecka. (...) Doskonałym uzupełnieniem terapii są karty pracy do druku: dzieci mogą wycinać, przyklejać i kolorować obrazki, jednocześnie doskonaląc wymowę, a – jak wie każdy logopeda – ćwiczenia manualne powinny zawsze iść w parze z ćwiczeniami artykulatorów.
Anna Grzegory, logopedka, terapeutka dysleksji, nauczycielka wczesnoszkolna, dyrektor PPP, Łódź

Odkąd poznałam LOGOPEDIĘ PRO, nie wyobrażam sobie pracy z innym programem. Porządkuje on moją pracę, jest wykonany profesjonalnie pod względem merytorycznym, ma ciekawą grafikę, która pobudza wyobraźnię dzieci.
Monika Antosik, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, logopedka, członek grupy nauczycielskiej SuperbelfrzyMini oraz współtwórca bloga Zamiast kserówki.

Webinaria logopedyczne

Logopedyczne ABC dla nauczyciela cz. 1

Zapraszamy na część pierwszą webinaru z niezbędną wiedzą logopedyczną dla każdego nauczyciela.

Logopedyczne ABC dla nauczyciela cz. 2

Zapraszamy na kontynuację tematu dotyczącego podstaw wiedzy logopedycznej w ujęciu praktycznym dla nauczyciela.

Terapia logopedyczna online

Jak kontynuować terapię na odległość?

Logopeda w pracy online

Zdalna profilaktyka, diagnoza i terapia - czy są możliwe?

Regulamin konkursu

  1. Regulamin obowiązuje dla konkursu trwającego na profilu https://www.facebook.com/eduSensus/ w dniach 6-12 marca 2023 r.
  2. Konkurs polega na odpowiedzi na pytania konkursowe zadane w treści postów opublikowanych w tym okresie. Jury konkursowe wyłoni  nagrodzonych na podstawie najciekawszych lub – zależnie od charakteru pytania konkursowego – pierwszych poprawnych odpowiedzi.
  3. Uczestnicy udzielają odpowiedzi poprzez komentarze pod danymi postami. Każde pytanie konkursowe to osobna szansa na wygraną.
  4. Nagrody konkursowe:
    1. Miejsce pacynka logopedyczna „Gaduś”
    2. Miejsce publikacja „Mów jak Mówtak”
    3. Kubek termiczny.
  5. Lista laureatów zostanie ogłoszona na profilu eduSensus w poniedziałek 13 marca. Laureaci zostaną wymienieni lub oznaczeni w treści posta.
  6. Udział w konkursie jest jednoznaczny z akceptacją regulaminu.

Logopedia PRO - dlaczego warto?

Ikony_USPs-04.png