Wszystkie

Pokaż artykuły

24 projekty, które musisz znać: pobierz e-book z podsumowaniem XI edycji „Projektantów edukacji”

Właśnie opublikowaliśmy e-book omawiający najciekawsze projekty z kolejnej, jedenastej edycji „Projektantów edukacji”. To, co jeszcze rok temu wydawało nam się sposobem na świętowanie jubileuszu konkursu, w tym roku zmieniło się w zwyczaj, który zamierzamy kontynuować. Pomysły i projekty nadsyłane na konkurs są zbyt dobre, aby ich nie uwiecznić. Właśnie dlatego już po raz drugi stworzyliśmy pokonkursowy e-book… i na tym się nie skończy! 

Jak pomóc dziecku polubić samodzielne czytanie?

Nauka samodzielnego czytania to element edukacji wczesnoszkolnej. Ale troskliwym rodzicom zależy nie tylko na tym, by dziecko nauczyło się składać litery w słowa. Rzecz także w tym, by młody czytelnik chętnie sięgał po książki i znajdował w samodzielnym czytaniu przyjemność. Jak zachęcić dziecko do czytania?

 • aktualności
 • egzamin ósmoklasisty

Co o egzaminie ósmoklasisty powinni wiedzieć rodzice?

Dla rodziców zainteresowanych egzaminem ósmoklasisty przygotowaliśmy krótką prezentację, która zawiera ważne i przydatne informacje.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Motywacja wewnętrzna, motywacja zewnętrzna - co lepiej wspiera w nauce?

Bardziej świadomi rodzice i nauczyciele znają różnicę między motywacją wewnętrzną i zewnętrzną. Wewnętrzna – to po prostu szczera chęć, by uczyć się i pracować dla samej przyjemności. Zewnętrzna – to system nagród itp. wzmocnień, które stanowią zachętę do działania. O tym, która z nich jest lepsza, mówi dr Zuzanna Gazdowska, psycholog z Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Powrót do szkół. Jak wzmacniać motywację uczniów?

Jak można pomóc młodym ludziom wracającym do szkoły po ubiegłym roku szkolnym – w większości realizowanym poprzez nauczanie zdalne? Jak wzmacniać ich motywację? Radzi dr Zuzanna Gazdowska, psycholog z Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Poznaj mocne strony swojego dziecka!

Każdy człowiek jest wyjątkowy – ma niepowtarzalne cechy, uzdolnienia i marzenia. Ma swoje zalety i… - no cóż, przywykło się uważać, że każdy ma swoje wady. Ale większość cech, które nazywa się wadami, można także postrzegać jako mocne strony.

 • język angielski
 • szkoła ponadpodstawowa
 • webinarium

My Matura Perspectives: Speaking volumes

Retransmisja szkolenia on-line dla nauczycieli języka angielskiego przeprowadzonego przez Piotra Steinbricha.

Hello Explorer – materiały autentyczne w edukacji wczesnoszkolnej

Retransmisja szkolenia on-line dla nauczycieli języka angielskiego przeprowadzonego przez Karolinę Kępską.

 • język angielski
 • webinarium

Autostrada A1 – bezpieczna podróż ku kompetencjom językowym z Hello Explorer w klasach 1-3.

Retransmisja szkolenia on-line dla nauczycieli języka angielskiego przeprowadzonego przez Karolinę Kępską.

Autostrada A1 – bezpieczna podróż ku kompetencjom językowym z Hello Explorer w klasach 1-3

Retransmisja szkolenia on-line dla nauczycieli języka angielskiego przeprowadzonego przez Karolinę Kępską.

 • język angielski
 • szkoła ponadpodstawowa
 • webinarium

Why TED talks

Retransmisja szkolenia on-line dla nauczycieli języka angielskiego przeprowadzonego przez Piotra Steinbricha.

#ReadHour, czyli godzina czytania: otwórz książkę i wkrocz do akcji!

Gdy w 2019 roku Finowie z Children and Youth Foundation planowali pierwszą edycję akcji #ReadHour (godzina czytania), nie sądzili zapewne, że ich pomysł tak szybko poszybuje w świat. Tymczasem już w trzecim roku swego istnienia akcja wypływa na międzynarodowe wody, inspirując nauczycieli i uczniów nie tylko w Finlandii, ale też w Szwecji, Wielkiej Brytanii… i Polsce, gdzie Nowa Era postanowiła do niej dołączyć i aktywnie ją promować! 

 • szkoła średnia bez tajemnic

Nauczanie online pod lupą – co wynika z badań dotyczących edukacji zdalnej?

Zamknięcie szkół w marcu 2020 roku i przeniesienie nauczania do internetu postawiło nauczycieli i uczniów, a także ich rodziców w zupełnie nowej sytuacji. Po pierwszym wiosennym okresie chaosu i powrocie do szkół na krótko po wakacjach, nauka zdalna na dobre zadomowiła się w naszym życiu. Na początku postrzegana jako zło konieczne, w ciągu roku stała się czymś normalnym, czymś, do czego, z konieczności, przywykliśmy. Jak nauczanie zdalne wpłynęło na funkcjonowanie uczniów i rodziców? Jak oceniana jest jego efektywność? Odpowiedzi na te pytania dostarczają badania na temat edukacji online przeprowadzone w ciągu ostatniego rok

Nauka pisania. To może być łatwiejsze!

Pierwsze lata szkolnej edukacji nieodmiennie wiążą się z nauką pisania. Nam, dorosłym, wydawać się może, że to prosta sprawa. Ale dla siedmioletniego dziecka opanowanie zapisu liter stanowi spore wyzwanie. Wyzwanie, któremu z zapałem będzie stawiać czoła, jeśli zapewnimy mu dobre warunki.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Debiut w szkole średniej.Odpowiadamy na najczęstsze pytania rodziców

Odpowiadamy na najczęstsze pytania rodziców

 • szkoła podstawowa
 • egzamin ósmoklasisty

Termin egzaminu ósmoklasisty w 2022 roku

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała komunikaty w sprawie harmonogramu egzaminu ósmoklasisty w 2022 r.

 • aktualności

Pobierz kalendarz roku szkolnego 2021/2022 i zaplanuj pracę, naukę, wypoczynek

Czas zacząć nowy rok szkolny! Kiedy przypadają ferie i egzaminy? O jakich ważnych datach warto pamiętać? Z naszym kalendarzem uda się Wam zaplanować nadchodzący czas! Wszystkie najważniejsze daty zebraliśmy w jednym miejscu!

 • szkoła średnia bez tajemnic

Przed Tobą matura. Co tegoroczni maturzyści radzą swoim młodszym kolegom?

Egzamin dojrzałości. Te słowa na wielu uczniów działają paraliżująco. Klasa maturalna to istny horror. Poza nauką nic się nie liczy, a normalne życie można co najwyżej pooglądać przez okno. Czy rzeczywiście tak jest? Jak się uczyć do matury i czy warto się stresować? Oto, co mówią na ten temat tegoroczni maturzyści.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Jak wspierać nastolatka w nauce zdalnej?

Nastolatkowie uczą się teraz zdalnie. Niektórym trudno się odnaleźć w tej sytuacji, która wymaga samodzielności, odpowiedzialności i dyscypliny. Rodzice mogą pomóc w opanowaniu sytuacji, mogą także skutecznie zniechęcić do nauki. Jak motywować i wspierać, a nie podcinać skrzydeł, radzi Joanna Szulc, ekspertka serwisu edukacyjnego dlaucznia.pl, z interaktywnymi materiałami do nauki dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Zawody przyszłości

Świat się zmienia. Zawody, które wczoraj gwarantowały spokój i dobrobyt, dzisiaj wypadają z rynku. Specjaliści prognozują, że wszyscy, którzy wiążą swoją przyszłość z komputerami, internetem i programowaniem, mogą spać spokojnie. Ale znajdzie się też praca i dla coacha i dla prawnika.

 • szkoła średnia bez tajemnic
 • tydzień dziecka

Mózg nastolatka

To, kim dziecko w przyszłości będzie, jakimi wartościami będzie się kierowało i jaki model aktywności społecznej zaakceptuje, rozstrzyga się głównie między końcówką szkoły podstawowej a edukacją w szkole średniej. Co dla mózgu nastolatka jest priorytetem?

 • szkoła średnia bez tajemnic

„Nie graj, ucz się!”

„Jest taki leniwy!”, „Tylko by siedział w tych swoich grach!”, „Nic go nie interesuje” – to tylko kilka z komunikatów, które często można usłyszeć od rodziców nastolatków. Za nimi zazwyczaj pojawia się nagląca potrzeba znalezienia odpowiedzi na kwestie: „Jak go zmotywować do nauki?”, „Co zrobić, aby odciągnąć go od multimediów?”, „Jak go nakłonić, aby się zainteresował czymś wartościowym, zrozumiał, że szkoła jest ważna?”, „Co mogę zrobić, aby był bardziej wytrwały i konsekwentny?”.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Jak rozmawiać z dziećmi o problemach w nowej szkole?

Nowa szkoła może okazać wielką szansą, ale i wielkim zawodem. Ważne, żebyśmy my, rodzice, wspierali nasze dzieci w nowym środowisku i uświadamiali im, że proces adaptacji nie zawsze przebiega gładko i bezproblemowo. Najlepiej sprawdza się metoda „do trzech razy sztuka”: warto zaczekać trzy dni, trzy lekcje, trzy tygodnie zanim podejmie się decyzję o zmianie klasy lub szkoły. Na razie potrzebne są wspierające rozmowy i konkretne argumenty, które pozwolą młodemu człowiekowi inaczej spojrzeć na sytuację.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Matura to wyzwanie. Co nauczyciele radzą przyszłym maturzystom?

Jak uczyć się do matury, by dobrze się przygotować? To pytanie co roku zadają sobie uczniowie mający przed sobą egzamin dojrzałości. Ostatnie miesiące szkoły średniej to dla nich czas wytężonej pracy. O to, co ma znaczenie i jak powinni pracować, by ich wysiłek przyniósł efekty, zapytaliśmy nauczycieli, którzy na co dzień pracują z maturzystami.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Jak obliczać punkty do liceum?

O tym, czy dziecko dostanie się do wybranego liceum, decyduje liczba zgromadzonych przez nie punktów. Jak obliczać punkty po ósmej klasie szkoły podstawowej?

 • szkoła średnia bez tajemnic

Przedmioty rozszerzone

Jak pomóc dziecku wybrać odpowiednie liceum, a w nim odpowiednią klasę? Wśród szeregu dostępnych opcji warto samemu zrozumieć system, w którym będą kształcili się dzisiejsi ósmoklasiści. Przedmioty rozszerzone, które uczniowie wybierają na początku nauki w liceum, nabierają większego znaczenia przed maturą i egzaminami na studia.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Poradnik ucznia: egzamin wstępny do liceum

Rekrutacja do szkół średnich – to wyzwanie przed jakim wkrótce staną ósmoklasiści. Na początek decyzja, jaką szkołę wybrać. Uwaga! Są takie, w których trzeba zdać dodatkowy test kompetencji. Do 14 maja dyrektorzy szkół podadzą termin, kiedy odbędzie się sprawdzian predyspozycyjny.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Jak ułożyć listę preferencji?

Podczas rekrutacji kandydat układa listę klas, do których chciałby się dostać, rozpoczynając od klasy i szkoły pierwszego wyboru. Jak to zrobić, by zwiększyć swoje szanse na nabór?

 • aktualności

Decyzja MEiN: od września wszystkie szkoły w trybie stacjonarnym

Od 1 września bieżącego roku wszystkie typy szkół wracają do pracy na zasadach sprzed pandemii. Uczniowie, słuchacze i nauczyciele muszą jednak przestrzegać wytycznych mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa i higieny organizacji zajęć. 

 • szkoła średnia bez tajemnic
 • rekrutacja

Egzamin z życia. Jak dobrze wybrać szkołę średnią w czasie pandemii?

Wybór szkoły ponadpodstawowej to pierwsza poważna decyzja, przed którą staje młody człowiek. Jest tym trudniejsza, że często on sam jeszcze nie wie, czym chciałby zajmować się w przyszłości. W 2021 roku sytuację komplikuje dodatkowo pandemia koronawirusa. Jak poznać szkoły, do których chce się zdawać, gdy można je odwiedzić tylko online? Czy to wystarczy? Gdzie szukać informacji i czym się kierować, by później nie żałować swojego wyboru?

 • szkoła średnia bez tajemnic

Jak poprawić oceny w szkole? – siedem wskazówek dla ósmoklasisty

Na pewno wiesz, że od wyniku egzaminów ósmoklasisty zależy, czy dostaniesz się do wymarzonej szkoły średniej. Ale czy zdajesz sobie sprawę, że egzaminy to nie wszystko? Równie ważne są oceny na koniec roku. Jest jeszcze czas na to, by je poprawić. Jak to zrobić w dwa tygodnie albo w miesiąc? Chcieć to móc…

 • szkoła średnia bez tajemnic

Rekrutacja uzupełniająca – jak to działa?

Dla kandydatów, którzy w rekrutacji zasadniczej nie dostali się do żadnej z wybranych przez siebie szkół ponadpodstawowych, jest jeszcze drugi etap naboru – rekrutacja uzupełniająca. Jak do niej przystąpić?

 • szkoła średnia bez tajemnic

Droga do nowej szkoły krok po kroku

Sprawdź, jak dostać się do liceum, technikum albo szkoły branżowej. Krok po kroku wyjaśniamy kolejne etapy rekrutacji i przypominamy, na co zwrócić uwagę.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Zmiana we wniosku do szkoły ponadpodstawowej

Wnioski do szkół ponadpodstawowych zostały już złożone, ale w tym roku przewidziano dodatkową możliwość dokonania zmiany we wniosku. Sprawdź, kiedy i jak to zrobić.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Rekrutacja w czasie pandemii

Oto 6 rzeczy, które warto wiedzieć o zasadach naboru, przeliczaniu punktów i szansach na dostanie się do wymarzonej szkoły.

Potęga różnorodności

Świat jest o włos od mojego dotyku i to bywa trudne – mówi Janek Gawroński, chyba najbardziej znany nastoletni samorzecznik w Polsce. Ma piętnaście lat, ujmujący uśmiech i mnóstwo pomysłów na to, jak ten świat zmienić, by stał się bardziej przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami.