Zawody przyszłości

Świat się zmienia. Zawody, które wczoraj gwarantowały spokój i dobrobyt, dzisiaj wypadają z rynku. Specjaliści prognozują, że wszyscy, którzy wiążą swoją przyszłość z komputerami, internetem i programowaniem, mogą spać spokojnie. Ale znajdzie się też praca i dla coacha i dla prawnika.

W jakiej sytuacji rynkowej będzie wkraczała na rynek pracy dzisiejsza młodzież? Świat zmienia się szybko, coraz trudniej przewidzieć nam przyszłe realia. Mimo tej niepewności, eksperci zgodnie przyznają, że na niektóre zawody przyszłości z pewnością warto zwrócić uwagę już dzisiaj. Jeszcze chętniej mówią o predyspozycjach, które będą już wkrótce będą niezbędne.

Za kilkanaście lat – to podkreślają wszyscy, którzy próbują przewidzieć przyszły rynek pracy – świat będzie bardzo doceniał otwartość na zmiany. W zmieniającej się błyskawicznie rzeczywistości żaden zawód nie zagwarantuje zatrudnienia od uniwersytetu po emeryturę. Najlepiej będą sobie radzili ludzie chcący się uczyć, dokształcać, zmieniać branże i wykorzystywać nadarzające się okoliczności. Już teraz nie pracujemy w jednej firmie przez całe zawodowe życie. Ten trend będzie się utrzymywał.

Po pierwsze – informatycy

Wygląda na to, że dzisiejszym licealistom i uczniom najłatwiej będzie znaleźć pracę, jeśli zwiążą swoją przyszłość z branżą IT. Zawody przyszłości to nieuchronnie wszystkie posady związane jest z obsługą komputerów, sztucznej inteligencji i wirtualnego świata. Komputery będą jeszcze mocniej obecne w naszym życiu niż są dzisiaj. Trzeba je będzie serwisować, konstruować, programować. Będą powstawały nowe technologie, kolejne aplikacje i sprzęty, które będą pomagały nam zarządzać codziennością. Już dzisiaj i przez kolejne lata na rynku pracy będą poszukiwani programiści. Prognozuje się, że coraz bardziej potrzebni będą ludzie potrafiący konstruować gry komputerowe, wirtualną rzeczywistość czy rozwijać aplikacje oraz sztuczną inteligencję.

Już na poziomie liceum można wybrać ścieżkę, która ułatwi w przyszłości dostanie się na informatykę. Jeśli dziecko zainteresowane jest komputerami i ma predyspozycje do uczenia się przedmiotów ścisłych, warto poszukać szkoły z rozszerzonym programem z matematyki i informatyki. Funkcjonują całe licea specjalizujące się w kształceniu umysłów ścisłych.

Po drugie – specjaliści

Nasze mamy i babcie wysyłały nas na prawo i medycynę. Nie myliły się. Nadal będzie dużo pracy dla absolwentów tych kierunków. Prawnicy będą mieli sporo zleceń w związku z rozwojem internetu, przeniesieniem do sieci szeregu usług. Cały ten rynek będzie wymagał uporządkowania i kodyfikacji, tym bardziej, że coraz bardziej obecna jest kolejna odsłona internetu – blockchain. Rozwój tej technologii sprawi, że wiele kwestii, które będą wymagały uregulowania prawnego. Szacuje się również, że coraz popularniejsze będą porady prawne udzielane wirtualnie. Połączenie wiedzy prawniczej oraz znajomości wirtualnego świata na pewno się przyda.

Przyszli lekarze również nie będą narzekali na brak zajęć. Potrzebni będą także inni pracownicy branży medycznej – pielęgniarki, fizoterapeuci. Z jednej strony starzejące się społeczeństwo będzie potrzebowało wsparcia medycznego, z drugiej – będziemy mieli coraz więcej czasu i pieniędzy na dbanie o własne zdrowie i dobrostan. Pracy nie zabraknie z pewnością  również dla kosmetyczek, dietetyków, trenerów.

Poszukiwani będą także specjaliści do spraw logistyki, finansiści i menedżerowie. Jedną z najszybciej rozwijających się już teraz dziedzin jest biotechnologia. I to jeszcze długo się nie zmieni.

Zawody przyszłości dla humanistów

A jeśli dziecko nie lubi przedmiotów ścisłych? Bez obaw. Eksperci spekulują, że i humaniści nie będą głodowali. Życiowy sukces o wiele łatwiej osiągnąć, jeśli zawód przyszłości, który wybierze uczeń będzie zgodny z jego predyspozycjami i zainteresowaniami.

Ciągle potrzebni na rynku pracy będą ludzie dobrze władający językami obcymi. Świat się kurczy, coraz częściej współpracujemy z osobami mieszkającymi na drugiej półkuli – trzeba się umieć porozumieć. Ważne będzie też bezinwazyjne poruszanie wśród różnych kultur – poszukiwani będą fachowcy tłumaczący ich specyfikę.

Wciąż będą też potrzebni szkoleniowcy i nauczyciele, szczególnie tacy, którzy będą potrafili się poruszać po świecie e-learningu. Już teraz świetnie funkcjonują ludzie, którzy organizują swoje zawodowe życie wokół webinarów i szkoleń w sieci. Ten trend będzie się rozwijał. Nie zabraknie pracy dla psychoterapeutów, psychologów, coachów, a także dla tych wszystkich, którzy będą organizowali czas wolny, szczególnie ludziom starszym. Nie zapominajmy, że z dekady na dekadę będziemy mieli coraz więcej seniorów, dla których potrzebna będzie cała gama usług.

Umiejętności, w które warto zainwestować

Na nic jednak zda się najbardziej precyzyjnie wybrany zawód przyszłości, jeśli młody pracownik nie będzie posiadał umiejętności, które umożliwią mu funkcjonowanie w profesjonalnej rzeczywistości. Wszyscy eksperci we wszystkich opracowaniach są zgodni: przyszłość będzie należała do tych pracowników, którzy nie tylko opanowali jakąś dziedzinę wiedzy, ale posiadają szeroko rozwinięte tak zwane „umiejętności miękkie”. Oprócz chęci do rozwoju i nauki, otwarcia na nowości i inność, coraz bardziej liczą się kompetencje społeczne. Pracownik przyszłości musi umieć pracować w zespole, a także zarządzać grupą ludzi, ale motywując ich i zagrzewając do pracy, a nie karząc i stresując.

Lata spędzone w liceum mogą się okazać kluczowe w wykształceniu tych umiejętności. Wybierając szkołę warto poszukać takiej, która stawia na samodzielność, tolerancję, międzykulturowość. Warto dowiedzieć się, czy w szkole, w której dziecko spędzi kilka lat, młodzież uczy się współpracować, czy rywalizować.