Jakie technikum?

Po szkole podstawowej można kontynuować naukę w liceum ogólnokształcącym, technikum albo szkole branżowej pierwszego stopnia. Szkoły zawodowe to dobre rozwiązanie dla uczniów, którzy mają konkretne zainteresowania, dążą do szybszego zdobycia niezależności i jeszcze nie są pewni, czy będą chcieli studiować.

Technikum daje wiele możliwości. Uczniowie w ciągu 5 lat nauki zdobywają konkretną wiedzę zawodową, a na zakończenie edukacji zdają egzamin maturalny i egzamin potwierdzający kwalifikacje w danym zawodzie. Po maturze mogą kontynuować naukę na wyższych uczelniach, w szkołach policealnych albo podczas rozmaitych kursów, zdobywać certyfikaty i uprawnienia zawodowe. Mogą też zakończyć edukację na zdobyciu wykształcenia średniego, znaleźć pracę i zacząć dorosłe życie.

Szkoła branżowa pierwszego stopnia pozwala w trzy lata zdobyć konkretny zawód. Ją także kończy egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie. Absolwent może kontynuować naukę w szkole branżowej drugiego stopnia i przystąpić do matury. Dalsze możliwości kształcenia są takie same jak po technikum.

Jaki kierunek w technikum lub szkole branżowej wybrać, by za kilka lat stać się poszukiwanym fachowcem?

Szkoła średnia - od rekrutacji aż po dobrze zdaną maturę!
Sprawdź, jaką pomoc przygotowali dla Ciebie eksperci Nowej Ery!
  

 

Jak co roku w lutym Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało listy zawodów, na jakie przewiduje się największe zapotrzebowanie. Można tu znaleźć zarówno zawody popularne w skali kraju, jak i zapotrzebowanie na fachowców z podziałem na poszczególne województwa. Listy ułożone są alfabetycznie, nie według popularności zawodów. W roku 2024 wśród zawodów o dużym znaczeniu dla państwa wymieniono następujące: automatyk, betoniarz-zbrojarz, cieśla, dekarz, elektromechanik, elektryk, kierowca mechanik, mechanik-monter maszyn i urządzeń, mechatronik, monter izolacji przemysłowych,  monter konstrukcji budowlanych, monter nawierzchni kolejowej, monter stolarki budowlanej, operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych, operator maszyn i urządzeń w gospodarce odpadami, operator obrabiarek skrawających, technik automatyk, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik budowy dróg, technik dekarstwa, technik elektroenergetyk transportu szynowego, technik elektromobilności, technik elektryk, technik energetyk, technik gospodarki odpadami, technik izolacji przemysłowych, technik mechanik, technik mechatronik, technik montażu i automatyki stolarki budowlanej, technik programista, technik robotyk, technik spawalnictwa, technik transportu kolejowego.

Zdaniem obserwatorów rynku pracy do kierunków popularnych i dających w przyszłości możliwość znalezienia dla siebie miejsca pracy należą m.in.:

Branża IT, mechatronika, robotyka

Od kilku lat ogromne zapotrzebowanie jest na specjalistów z zakresu programowania i szeroko pojmowanej informatyki. Już dziś komputery są wszechobecne i towarzyszą nam na każdym kroku – ten trend będzie się utrzymywał. Osoby biegłe w programowaniu, obsłudze, konserwacji, naprawie urządzeń elektronicznych z pewnością znajdą zatrudnienie. Zdolny uczeń technikum zapewne prędko zacznie zarabiać swoje pierwsze własne pieniądze, np. pomagając w doborze czy instalacji sprzętu. To dobry wstęp do późniejszej pracy zawodowej, zdobywanie doświadczenia pomaga podnieść własne kwalifikacje. Dodatkowym plusem tej ścieżki zawodowej jest wiele okazji do pracy zdalnej. Dzięki temu osoby mieszkające poza wielkimi miastami także mają szanse na dobre zarobki.

Mechanika

Zarówno mechanicy samochodowi jak i specjalizujący się obsłudze maszyn przemysłowych nadal mogą liczyć na zatrudnienie. Choć obecnie wciąż jeszcze masowo produkowane sprzęty łatwiej jest wymienić na nowe niż naprawić, to trend ten powoli się zmienia dzięki ruchom takim jak Zero Waste (nie wyrzucaj, nie marnuj). Wyraźnie wzrosło zapotrzebowanie na techników elektromobilności, co jest związane z rosnącą liczbą pojazdów napędzanych silnikami hybrydowymi i elektrycznymi.

Budownictwo

Na dobrych fachowców z zakresu budownictwa (zarówno budynki mieszkalne i biurowe, jak i drogi, mosty, infrastruktura), remontów, wykańczania wnętrz jest i będzie popyt. W tym zawodzie można zarówno pracować w większej firmie, jak i na własny rachunek.

Ochrona środowiska

W coraz bardziej zanieczyszczonym świecie będzie popyt na pracowników z zakresu ochrony środowiska. Zatrudnienie znajdą zarówno osoby specjalizujące się w rozwiązaniach budowlanych i instalacyjnych, w recyclingu, jak i w ekologicznym rolnictwie czy biohodowli zwierząt. Jeśli chcemy, by przyszłe pokolenia miały co jeść, co pić i czym oddychać, musimy gwałtownie przestawić gospodarkę z eksploatacji dóbr na ich ochronę. Większego grona specjalistów z tego zakresu będzie potrzeba już niebawem.

Technologia żywności, gastronomia

Coraz bardziej zmieniać się będzie rynek produktów żywnościowych. Przybywa osób stosujących rozmaite diety, uczulonych na pokarmy, wybierających żywność wegańską. W ciągu ostatnich lat konsumenci zyskali świadomość na temat zdrowego żywienia, szkodliwości chemicznych dodatków, konserwantów, wzmacniaczy smaku itp. By wyprodukować dobrej jakości zdrową żywność będzie potrzeba rzeszy specjalistów. Wciąż poszukiwani są także dobrze wykształceni cukiernicy.

Ekonomia

Od wielu lat technika ekonomiczne cieszą się popularnością. To na pewno nadal dobry kierunek dla osób mających zmysł praktyczny, dokładnych, skrupulatnych i biegłych w liczeniu. Średnie wykształcenie ekonomiczne plus dobry pomysł na biznes mogą pomóc w rozkręceniu własnej firmy lub wsparciu rodzinnego przedsiębiorstwa.

Masaż, rehabilitacja, opieka

W starzejących się populacjach potrzeba będzie fachowców potrafiących zadbać o osoby po urazach i kontuzjach, z chorobami zwyrodnieniowymi, z przewlekłym bólem. Taka praca wymaga umiejętności nawiązywania dobrych relacji, emocjonalnego wspierania klientów, przydaje się także znajomość języków obcych. Widać także zapotrzebowanie na asystentów osób niepełnosprawnych i opiekunki dziecięce.