Mali ludzie, wielkie możliwości

Obudź w maluchach, średniakach i starszakach zamiłowania czytelnicze! Pokaż im fantastyczny, barwny, ekscytujący świat książek! Twoja rola jako nauczyciela przedszkola jest tu kluczowa. To właśnie Ty masz tę supermoc – moc rozbudzenia w dzieciach zainteresowania książką, wskazania odpowiednich dla ich wieku tytułów, bycia przewodnikiem po tym arcyciekawym świecie… Z myślą o Tobie i Twoich podopiecznych narodziła się akcja „Supermoc książek w przedszkolu”. Jej celem jest udzielić Ci wsparcia promowaniu czytelnictwa w przedszkolu – na co dzień, a nie od święta. Bo kontakt z książką otwiera przed małymi ludźmi wielkie możliwości!  

Książka na start

Zapraszając Cię do współpracy, twórcy projektu – a wśród nich i my, Nowa Era – przygotowali publikację zatytułowaną właśnie „Supermoc książek w przedszkolu”. Publikacja składa się z dwóch części:  

  • w pierwszej części wyjaśniamy, gdzie szukać dobrych książek i jak składać wnioski o ich zakup w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – to świetny moment, bo w bieżącym roku NPRCz po raz pierwszy przeznacza fundusze na zakupy do biblioteczek przedszkolnych. Z naszego poradnika dowiesz się, jak skutecznie sięgnąć po te środki! 
  • w drugiej części publikacji ekspertki wydawnictwa Nowa Era pokazują, jak głęboko rozwijanie kompetencji czytelniczych wpisane jest w podstawę programową, jak pomaga w budowaniu kompetencji kluczowych oraz od jak bardzo różnych stron można do tych działań podejść; proponują też konkretne tytuły i aktywności z nimi związane. 

Supermoc książek w przedszkolu” to darmowa publikacja, którą otrzymasz od przedstawiciela edukacyjnego Nowej Ery.
Spytaj 
o nią przy najbliższej okazji!
 

 

Wspólne czytanie ma same plusy

Regularne czytanie w przedszkolu: 

  • wyrównuje szanse – badania PISA wykazały, że jeśli dziecko sięga po książkę dla przyjemności, to ma to większy wpływ na jego sukces szkolny niż jego pochodzenie socjoekonomiczne, 
  • otwiera drogę do budowania wiedzy i kompetencji dziecka, 
  • wspiera rozwój języka, wyobraźni i umiejętności abstrakcyjnego myślenia, co bezpośrednio przekłada się na późniejsze łatwiejsze opanowywanie treści ze wszystkich przedmiotów szkolnych, także „ścisłych”,  
  • rozwija kompetencje kluczowe we wszystkich czterech obszarach rozwoju dziecka ujętych w podstawie programowej, 
  • stanowi fundament przyszłego życiowego sukcesu – dostęp do wiedzy otwiera przed dzieckiem szerokie możliwości. 

Jak wysłać wniosek do Narodowego Programu Rozwijania Czytelnictwa

  1. Wejdź na stronę i wypełnij dostępny tam formularz. 
  2. W formularz opisz swoje dotychczasowe działania proczytelnicze. 
  3. Zaznacz, jaką część ewentualnej dotacji przeznaczysz na zakup książek, a jaką na promocję czytelnictwa. 
  4. Porozmawiaj z organem prowadzącym przedszkole o zdobyciu niezbędnego wkładu własnego. 
  5. Prześlij wniosek i zaczekaj na jego rozpatrzenie. 

Materiały merytoryczne

W tej sekcji znajdziesz materiały przygotowane przez ekspertów – webinaria i artykuły, które pomogą Ci w codziennej pracy z przedszkolakami! 


Publikacja Supermoc księżek w przedszkolu

dr Anna Czernow

dr Anna Czernow

Webinarium Supermoc książek w przedszkolu. Jak rozwijać zainteresowania czytelnicze dzieci

Program webinarium:

  • Dlaczego przedszkole jest ważnym miejsce dla wspierania czytelnictwa dzieci?
  • Jaka jest rola nauczycieli przedszkolnych?
  • Współczesna literatura dla przedszkolaków – rodzaje i przykłady.

Webinarium przygotowała dr Anna Czernow, badaczka literatury dla dzieci i młodzieży, krytyczka literacka, tłumaczka, autorka wielu artykułów poświęconych literaturze dla dzieci i młodzieży publikowanych w tomach zbiorowych i czasopismach branżowych. Od 2015 roku prezeska Polskiej Sekcji IBBY.

Twórcy akcji

Musisz wiedzieć, że akcja „Supermoc książek w przedszkolu” powstała dzięki współpracy sześciu różnych organizacji i instytucji: Krakowskiego Biura Festiwalowego – operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Wrocławskiego Domu Literatury – operatora programu Wrocław Miasto Literatury UNESCO, Fundacji Olgi Tokarczuk, Fundacji Powszechnego Czytania, Polskiej Izby Książki oraz Wydawnictwa Nowa Era. Patronatem honorowym publikację objęła Biblioteka Narodowa.

Zobacz także