Wyjątkowe wydarzenie o wyzwaniach uczniów i nauczycieli szkół średnich 

Świat szkoły średniej to droga pełna wyzwań i wielu zakrętów. Dla przyszłorocznych maturzystów i ich nauczycieli jest ona szczególnie wymagająca, a jej finał – nowa matura w 2023 r. wciąż pełna znaków zapytania. Nauka zdalna i jej skutki, nowe sposoby przyswajania wiedzy, nowe wymagania maturalne – o tych i o wielu kluczowych dla szkoły średniej zagadnieniach rozmawialiśmy 21 kwietnia - w trakcie wyjątkowej eksperckiej konferencji Nowe Ery.

 

Obejrzyj reportaż:

1. Przytłoczeni? Jak złapać oddech i nie stracić poczucia sensu,
gdy wokół wszystko się zmienia

Czasami trudno utrzymać się w pionie, gdy rośnie presja, stale zmieniają się warunki i wymagania, a dodatkowo niedaleko wybucha wojna, która niespodziewanie wpływa też na naszą pracę. Jak radzić sobie z natłokiem zmian? Jak utrzymać wiarę w swój zawód i sens pracy? A także: kiedy łódź narażona jest na ryzyko zatonięcia i jak nie dać się podtopić?

Anna Hryniewicz
Psychotraumatolog, neuroterapeuta, interwent kryzysowy i doktorantka AWFiS w Gdańsku w obszernym projekcie badawczym dotyczącym wpływu kryzysu (pandemii). Psycholog z doświadczeniem zawodowym zdobywanym w publicznych i prywatnych placówkach związanych z pomocą psychologiczną, edukacją i rozwojem osobistym. Prowadzi szkolenia dla szkół, przedszkoli i żłobków oparte na autorskim programie „Edukacja to relacja" oraz na programie „Zabawy Fundamentalne” Colina Rose’a. Prowadzi również coaching dla rodziców. Współpracuje z wydawnictwem Nowa Era.

2. Hybrydowi maturzyści. O stanie ducha i umysłu uczniów,
którzy przystąpią do matury w 2023 roku

Pierwszy rocznik poddany reformie ma za sobą nagły zwrot akcji (likwidacja gimnazjum, ośmioklasowa szkoła podstawowa), a przed sobą – egzamin maturalny w nowej formie. Dopiero co trafili do liceum, a nastała era nauczania zdalnego i hybrydowego. Jak to na nich wpłynęło? Czego się nauczyli? Jakie mają plany? Do kogo mają zaufanie? Czy będą w stanie przygotować się do matury?

Sławomir Prusakowski
Psycholog, trener i edukator zajmujący się różnymi obszarami ludzkiego rozwoju. Na Uniwersytecie SWPS pokazuje studentom psychologii, jak przełożyć teoretyczną wiedzę z wykładów na codzienną praktykę. Wspiera nauczycieli w ich pracy – zarówno zawodowo, jak i prywatnie.

3. Skuteczny, czyli dopasowany. Czego potrzebują maturzyści 2023,
żeby przygotować się do egzaminu.

Jak doświadczenia nauki w nietypowych warunkach wpływają na oczekiwania i potrzeby uczniów związane z przygotowaniami do matury? Jakie nawyki i umiejętności pracy z materiałami edukacyjnymi mają przyszli maturzyści? Czego będą potrzebować podczas przygotowań maturalnych? Czy da się zwiększyć ich szanse na sukces?

Michał Kociankowski
Badacz motywacji i zachowań, potrzeb konsumenckich oraz wpływu technologii na postawy i zachowania ludzi. Studiował pedagogikę i filozofię. Prowadzi pracownię badań i rozwiązań strategicznych Synergion.

4. Czas na przegląd. Jak przygotować swój warsztat
na ostatnią prostą do matury 2023

Żeby nadal pełnić swoją funkcję, ekspert potrzebuje wsparcia w rozwijaniu swojego warsztatu. Skąd czerpać wiedzę i jak ewaluować dostępne narzędzia? Gdzie szukać informacji o aktualnych wymaganiach maturalnych? Jak radzić sobie z różnorodnością postaw uczniowskich w klasie maturalnej? Jak wzmacniać swój autorytet wśród uczniów?

Łukasz Czeremański
Ekonomista, matematyk, pedagog, nauczyciel. Nauczyciel matematyki w szkole średniej, z wieloletnim doświadczeniem w przygotowaniu uczniów do egzaminu maturalnego. Otwarty na nowe rozwiązania. Twórca popularnego kanału matematycznego na kanale Youtube „MiedzianyFsor”.

Panel dyskusyjny

Prowadzący konferencję

  

Mariusz Korpoliński

Mariusz Korpoliński


Mariusz Korpoliński

Dziennikarz z dwudziestoletnim stażem, przez wiele lat pracował m.in. w Telewizji Polskiej i Polskim Radiu. Lektor kilkudziesięciu audiobooków i kilkuset spotów reklamowych. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych.

 

 

Zobacz także