Znamy już werdykt jury w drugim etapie bieżącej edycji konkursu „Projektanci edukacji”. Nie było łatwo wybrać zwycięzców, czyli zdobywców pięciu Złotych Grantów po 2000 zł każdy. Sposób realizacji zgłoszonych projektów, towarzysząca im kreatywność, zaangażowanie i autentyczne emocje na długo pozostaną w naszej pamięci!
Oferta Nowej Ery dedykowana specjalnym potrzebom edukacyjnym powiększyła się o serie publikacji “Pewny start” oraz “Akademia pomysłów”, do tej pory wydawane przez Wydawnictwo Szkolne PWN.
30 marca w Warszawie odbył się Kongres Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych, organizowany wspólnie przez Nową Erę i VULCAN. 12 specjalistycznych wykładów dla nauczycieli i dyrektorów szkół, ponad 180 uczestników, 4 partnerów merytorycznych Kongresu, 10 wystawców, oblegany showroom technologiczny oraz udział gościa specjalnego - światowego eksperta terapii uwagi słuchowej, profesora Jozefa Vervoorta – tak w skrócie można podsumować ten wyjątkowy dzień.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych nauczycieli i wychowawców do dołączenia do nowej, facebookowej grupy „Sercem z Ukrainą. Grupa dla nauczycieli pracujących z uczniami z Ukrainy”. Wspólnie stwórzmy miejsce, które pomoże nauczycielom w codziennej pracy, zapewni wsparcie, umożliwi wymienianie się pomysłami, ułatwi dzielenie się materiałami i informacjami. Wy nie zostawiacie ukraińskich dzieci samych, a my nie zostawimy Was!
„Jesteśmy sercem z Ukrainą” to nie tylko emocjonalna deklaracja – to także kompleksowy program wsparcia dla szkół, do których dołączyły i wciąż dołączają uczniowie z Ukrainy. W ramach tego programu oferujemy nauczycielom, uczniom (polskim i ukraińskim) oraz dyrektorom konkretne i kompleksowe wsparcie edukacyjne, organizacyjne i psychologiczne. To zarówno materiały, działania i inicjatywy ułatwiające uczestnikom procesu dydaktycznego odnalezienie się w bieżącej, trudnej sytuacji, jak i narzędzia umożliwiające placówkom oświatowym efektywną pracę w obliczu wyzwań kryzysu uchodźczego.
Dla uzdolnionych literacko dzieci nadejście wiosny oznacza jedno: startuje kolejna, szósta już edycja „Popisz się talentem” – największego ogólnopolskiego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych. I to edycja niezwykła, bo międzynarodowa!
Publikacja jest owocem trzeciej edycji konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem” 2019. Sięgnijcie po nią, bo to lektura jak ze snu – bawi, inspiruje, podsuwa pomysł na kreatywne zajęcia i do tego pomaga dzieciom!
Rodzice i nauczyciele często mówią, że dziecięca wyobraźnia nie zna granic. My mamy na to dowody na piśmie! Właśnie wydaliśmy „Ukryte światy” - książkę będącą pokłosiem konkursu literackiego dla szkół podstawowych „Popisz się talentem” 2017. Publikacja zawiera 25 zwycięskich opowiadań napisanych przez dzieci z klas 1-6. … oraz niespodziankę dla tych, którzy też chcieliby spróbować swoich sił w twórczości literackiej!
To nie jest ko-ko-kolejna książka o zwierzętach! To książka wieńcząca tegoroczną, 4. edycję konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem”. A w środku – trzydzieści opowiadań stworzonych przez młode orły literatury!
Pasy zapięte? Wyobraźnia uruchomiona? Fantazja wkręcona na najwyższe obroty? No to „Startujemy w przyszłość”! Właśnie ukazała się książka wieńcząca jubileuszową, piątą edycję konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem”. Nie przegap tej literackiej przygody!
W ostatnich dniach lutego Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało zbiór rekomendacji i wskazówek dotyczących funkcjonowania uczniów z Ukrainy w polskich placówkach oświatowych. Ważne informacje dla rodziców uczniów dostępne są także w języku ukraińskim.
Jak zamknąć miasto w pudełku? Czym jest efekt żółwia? Kto maluje mural dla murarek? Co robi lunchomat? To tylko niektóre pytania, na które odpowiedzi znajdziecie w zwycięskich projektach. Warto poznać zwycięzców i ich pomysły, bo to istna bomba kreatywności!
Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Bogdana Mendla i Janusza Mendla – wybitnych Autorów, z którymi przez wiele lat mieliśmy zaszczyt i przyjemność współpracować. Tworzone przez nich zbiory zadań z fizyki pisane były precyzyjnym, ponadczasowym językiem, który szedł w parze z doskonałym warsztatem naukowym.
Znacie „Startujemy w przyszłość”? To książka podsumowująca piątą edycję naszego ogólnopolskiego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych. Na końcu tej książki – zawierającej opowiadania 30 laureatów konkursu – znajduje się nie lada gratka! To „Poradnik młodego reportera” – zbiór literackich wyzwań dla młodych adeptów pióra, którzy chcą poćwiczyć pisanie, ale też umiejętności medialne. Pobierzcie „Poradnik…” za darmo i spróbujcie swych sił!
Wystarczy jeden dobry pomysł, aby zdobyć nagrody w najpopularniejszym ogólnopolskim konkursie na projekt edukacyjny! Jego XII edycja rusza 1 października 2021. Rywalizują grupy projektowe ze wszystkich klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zasady udziału są proste i przejrzyste, a do zdobycia aż 80 nagród finansowych. Jedna z nich może powędrować do Ciebie!
Tej jesieni będzie się działo! Jeśli kochacie książki i czytanie tak jak my, to szykujcie się do akcji. I to nie do jednej akcji, a do dwóch! Obydwie są pro-czytelnicze i potrzebują zaangażowania nauczycieli i bibliotekarzy. Oraz dzieci i rodziców, ma się rozumieć. Nowa Era wspiera te akcje całym sercem... a także całą naszą ekspercką wiedzą.
Gdy w 2019 roku Finowie z Children and Youth Foundation planowali pierwszą edycję akcji #ReadHour (godzina czytania), nie sądzili zapewne, że ich pomysł tak szybko poszybuje w świat. Tymczasem już w trzecim roku swego istnienia akcja wypływa na międzynarodowe wody, inspirując nauczycieli i uczniów nie tylko w Finlandii, ale też w Szwecji, Wielkiej Brytanii… i Polsce, gdzie Nowa Era postanowiła do niej dołączyć i aktywnie ją promować!
Właśnie opublikowaliśmy e-book omawiający najciekawsze projekty z kolejnej, jedenastej edycji „Projektantów edukacji”. To, co jeszcze rok temu wydawało nam się sposobem na świętowanie jubileuszu konkursu, w tym roku zmieniło się w zwyczaj, który zamierzamy kontynuować. Pomysły i projekty nadsyłane na konkurs są zbyt dobre, aby ich nie uwiecznić. Właśnie dlatego już po raz drugi stworzyliśmy pokonkursowy e-book… i na tym się nie skończy!
Czas zacząć nowy rok szkolny! Kiedy przypadają ferie i egzaminy? O jakich ważnych datach warto pamiętać? Z naszym kalendarzem uda się Wam zaplanować nadchodzący czas! Wszystkie najważniejsze daty zebraliśmy w jednym miejscu!
Od 1 września bieżącego roku wszystkie typy szkół wracają do pracy na zasadach sprzed pandemii. Uczniowie, słuchacze i nauczyciele muszą jednak przestrzegać wytycznych mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa i higieny organizacji zajęć.
Wakacje dopiero co minęły półmetek, ale MEiN opracowało i opublikowało już wytyczne dotyczące organizacji pracy szkół podstawowych i ponadpodstawowych działających w trybie pełnym stacjonarnym w nadchodzącym roku szkolnym. Zobaczmy zatem, jak będzie wyglądał wrześniowy powrót dzieci i młodzieży do szkół.
Z dumą przedstawiamy laureatów ogólnopolskiego konkursu literackiego „Popisz się talentem” 2021. Warto zapamiętać te nazwiska, bo to młodzi twórcy o olbrzymim potencjale i możliwościach. Zobacz, czy są wśród nich uczniowie z Twojej miejscowości lub województwa.
Znamy już werdykt jury XI edycji konkursu „Projektanci edukacji”. W drugim etapie, w którym nagradzamy realizację zgłoszonych projektów, nie obyło się bez niespodzianek!
Fundacja Powszechnego Czytania znów w akcji! Tym razem przygotowała niezwykłą e-publikację dla wszystkich, którym leży na sercu promowanie i wspieranie czytelnictwa. Pobierzcie ją za darmo i dowiedzcie się, jak sprawić, by nasze społeczeństwo więcej czytało!
W dniu 21 kwietnia 2021 Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło szereg istotnych informacji dotyczących stopniowego przywracania nauki stacjonarnej (hybrydowej) oraz sposobu organizacji egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego w bieżącym roku oraz w latach kolejnych, do 2023 włącznie. Poniżej streszczamy dla Was najważniejsze punkty z tych rozporządzeń.
Tak, to już! Przed nami 5. edycja największego ogólnopolskiego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem”. Na teksty czekamy do 25 kwietnia do 23:59!
Jury i internauci wyłonili zwycięzców I etapu. Spośród 457 nadesłanych pomysłów na projekty edukacyjne jury wybrało 60. Kolejnych 15 pomysłów wskazali internauci. Łącznie przyznanych zostało więc 75 grantów finansowych po 1000 zł każdy. Ale na tym konkurs się nie kończy. Przed nami drugi etap, w którym zobaczymy realizację zwycięskich pomysłów! Nie możemy się doczekać!
Na konferencji prasowej w dniu 11 stycznia 2021 minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał decyzje dotyczące organizacji edukacji po zimowej przerwie od nauki. Do nauki stacjonarnej wracają klasy 1-3 szkół podstawowych. Pozostali uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych przez kolejne dwa tygodnie kontynuować będą naukę zdalną.
Fundacja Powszechnego Czytania znów w akcji! #ZnajdźCzasNaCzytanie to kolejna odsłona inicjatywy rozpoczętej wiosną, która przyniosła spektakularne rezultaty! Nowa Era jest nie tylko partnerem tego wartościowego wydarzenia, ale też współzałożycielem wspomnianej już Fundacji. Bo gdy w grę wchodzi czytanie, jesteśmy zawsze na tak!
W dniu 16 grudnia 2020 r. Minister Edukacji i Nauki podpisał rozporządzenie zmieniające zasady przeprowadzania egzaminów ósmoklasisty i maturalnego w roku 2021. Zmiany mają charakter jednorazowy, a ich celem jest uproszczenie formuły wymienionych egzaminów z uwagi na długi okres nauki zdalnej, jaki mają za sobą uczniowie w bieżącym roku szkolnym. W rozporządzeniu szczegółowo opisano modyfikacje, jakie zostaną wprowadzone – zarówno na poziomie organizacyjnym, jak i na poziomie wymagań z poszczególnych przedmiotów.
Znamy terminy egzaminów w nowym roku szkolnym. Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała, że egzamin ósmoklasisty odbędzie się później niż dotychczas, nie zmianił się natomiast termin matur.
W czasie sobotniej (21 XI 2020) konferencji prasowej Prezes Rady Ministrów poinformował o istotnych zmianach w organizacji roku szkolnego 2020/2021, a także przedłużył okres nauki zdalnej.
1. października 2020 ruszyła kolejna edycja konkursu, w którym doceniamy pasję i pomysłowość uczniów i ich nauczycieli! Tym samym „Projektanci edukacji” wkraczają w drugą dekadę swojego istnienia. Grupy projektowe ze wszystkich klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych przystępują do kreatywnej rywalizacji o atrakcyjne nagrody. Bądź wśród nich, bo „Projektanci edukacji” to najpopularniejszy i najbardziej prestiżowy ogólnopolski konkurs nagradzający pomysły na projekty edukacyjne.
W dniu 4 listopada 2020 Prezes Rady Ministrów poinformował o kolejnych postanowieniach i obostrzeniach mających na celu zahamowanie rozwoju pandemii. Część z nich wpływa także na organizację pracy szkół i placówek edukacyjnych.
Wychodząc naprzeciw potrzebom Nauczycieli, Uczniów, Dyrektorów i Rodziców, uruchomiliśmy na naszym portalu specjalną sekcję „Nauka zdalna”. Znajdziecie tam materiały i rozwiązania, które ułatwią Wam ciekawą i angażującą edukację oraz organizację czasu w okresie kształcenia zdalnego i hybrydowego.
Od dnia 26 października 2020 - na mocy rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 24 października - uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz słuchacze placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego przechodzą na naukę zdalną. Nowe zasady obowiązują do niedzieli 8 listopada 2020, po którym to terminie mogą one zostać przedłużone lub zniesione. Bez zmian funkcjonują przedszkola i klasy I-III szkół podstawowych.